Skandinávské nádobí nikdy nevyjde z módy

V poslední době jste možná mohli slyšet o severském stylu nádobí. Ten až překvapivě sluší našim domácnostem.

K jeho popularitě přispěla i finská značka Iittala. Možná je vám toto nádobí z fotografií povědomé. Je to asi tím, že sklárna, kde se toto nádobí vyrábí, byla založena už v roce 1881 a tak jste se s tímto sortimentem někde potali.

Historie začíná po 1. světové válce

Po 1. světové válce vedení sklárny najalo významné architekty a designéry, aby vytvořili kolekce, které dostanou kvalitní design do běžných domácností. To se jim opravdu podařilo.

Především nadčasovost

Dnes má ve Finsku skoro každá rodina doma něco od Iittaly. Jejich nádobí se vyznačuje především nadčasovostí. Jak říkají zástupci firmy: „Nechceme jen vytvářet krásné předměty. Věříme v nadčasový design, který nikdy nebudete chtít vyhodit. Protože kvalita nikdy nevyjde z módy.“

Iittala byla jedna z prvních společností, které se přestaly zaměřovat jen na dekorativní nádobí. Finští návrháři dokázali zachovat krásu skandinávského designu a ještě k tomu mu vdechnout funkčnost. A nezáleží, jestli se díváte zrovna na jídelní sety anebo svícny. Vždy je to výrobek, jehož cesta začínala nápadem, kterému na svět pomohla úzká spolupráce mezi designéry a skláři.

Pro zajímavost ke vzniku jedné ručně foukané vázy Aalto je třeba sedm řemeslníků, dvanáct pracovních fází, 1100 ° C a 30 hodin práce. Proto žádný výrobek nebude úplně stejný. Každý bude originálem.

susenky

 

Reklama3 dole

Bonton

společenský magazín pro muže, kteří mají rádi luxus, styl a eleganci