Ne každé dřevo lze použít na schodiště

schodiště

Dřevěné schodiště je ozdobou každého domu, ale patří zároveň také mezi jeho nejvíce namáhané části. Proto je velmi důležité vybrat správné dřevo, z něhož si schodiště necháte vyrobit. Musí být pevné, tvarově stálé, stabilní a zároveň pružné. K tomu musí mít optimální vlhkost kolem 12 %.

Je proto vhodné si schodiště objednat u specializovaného dodavatele, který odebírá jen dřevo, které je speciálně určeno na výrobu schodišť a má také potřebné certifikáty. Takové dřevo odebírá také společnost Truhlářství Horák, která se specializuje už téměř 20 let na výrobu schodišť. Jedná se zejména o celodřevěná samonosná schodiště, nebo schodiště kombinující dřevo jako hlavní konstrukční prvek s nerezovými díly, kovanými prvky, případně tvrzeným sklem.

Spárovka je základní materiál

Dřevěná schodiště se nejčastěji budují z materiálu, který se označuje jako „masivní spárovka“. Tento speciální dřevěný materiál vzniká rozřezáním dřevěných fošen na hranoly a jejich opětovným slepením pravou a levou stranou proti sobě. To rovnoměrně rozloží přirozené pnutí ve dřevě, takže schodiště je pevné, nepraská a prohýbá se. Existují dva typy masivní spárovky – průběžná a cinkovaná. Liší se způsobem, jakým jsou nařezané hranoly k sobě skládány a lepeny a také výtěžností materiálu. Cinkované spárovky se podélně nastavují, takže při jejich výrobě vzniká méně odpadu, ale z kvality mezi oběma druhy není žádný rozdíl. Vyrábí se vždy jen z jednoho typu velmi tvrdé dřeviny.

Jen to nejtvrdší dřevo

Tvrdost dřeva se určuje podle toho, odolává zatížení, což se měří v kilogramech na čtvereční centimetr. Pro výrobu schodišť jsou vhodné jen 3 nejtvrdší kategorie se zatížením od 651 kg/cm2 výše. Patří sem například dub, ořech, jasan, javor, buk, třešeň, hrušeň, jabloň, akát, habr, či tropická hevea a další exotické i domácí dřeviny.

susenky

 

Reklama3 dole

Bonton

společenský magazín pro muže, kteří mají rádi luxus, styl a eleganci