Velké „betonové balkony“ – řešení pro malé byty

V následujících řádcích se zaměříme na jednu z možností zvětšení plochy bytových jednotek v panelových a zděných domech. Jejich obyvatelé často bojují s místem. Mají v užívání sklepy, sušárny, kočárkárny, ale jistě by přivítali několik čtverečních metrů navazujících přímo např. na obývací pokoj nebo kuchyň.

Zeptali jsme se pana Zdeňka Starého, technika firmy FiMont, jaká řešení se tedy nabízí u panelových a cihlových bytových domů.

„Vhodným způsobem rozšíření bytu je konstrukce železobetonových lodžií. Někdy se jim také říká betonové balkony. Vytvoří další prostor k plnému využití, zvýší i finanční hodnotu nemovitosti. Dobře se udržují a životnost se dá srovnat s domy, u kterých jsou postaveny. Protože jde o systém prefabrikovaných stavebnicových lodžií, jsou zde možnosti moderního designu. Vzhled budovy se změní k nepoznání, je odlehčenější a to je pochopitelně další plus.“

Jaký je rozdíl mezi balkonem a lodžií? Lidé si tyto výrazy často zaměňují.
„Lodžie je horizontální převislá nosná konstrukce se stropem, která je otevřena do exteriéru a má po obou stranách plné stěny. Zjednodušeně: je do stavby vnořena. Oproti tomu balkon je předsazen, přečnívá přes nosnou zeď domu.“

Proč právě lodžie? Nestačí pro rozšíření plochy balkon, který už byt má?
„Ocelové balkony byly často využívány v minulosti při výstavbách činžovních domů. Dnes už ale většina z nich neodpovídá bezpečnostním normám, jsou poškozeny, mají malou plochu. Právě prefabrikované lodžie je spolehlivě nahrazují, jsou velkých rozměrů a dokáží vytvořit pro majitele plnohodnotný obytný prostor. I když dům balkony nemá, není to problém. Jedná se totiž o železobetonovu konstrukci, která je samonosná. Jak budou lodžie založeny - to záleží samozřejmě na zhodnocení statika. Buď se celá konstrukce lodžií zavěsí na vlastní základ, nebo na objekt, nebo je opřena o základový pás domu. Dokonce je možné provést konstrukci dvou lodžií vedle sebe, přičemž jedna z nich navazuje na stávající místnost bytu a je pak průchozí do druhé lodžie. Tím už se vytvoří opravdu velká plocha, která stojí za to. A pokud má lodžie betonové zábradlí a zasklení až po strop, vytvoříte si tu například útulnou pracovnu.“

Jak je montáž lodžií obtížná a co to znamená pro majitele bytu?
„Mezi velké výhody konstrukce prefabrikovaných železobetonových lodžií je poměrně rychlá montáž. Pracovníci nejprve zjistí, jaký je stav budovy. Navrhnou spolu se statikem nejlepší řešení a ve 3D programu vyrobí vizualizaci, jak bude dům s lodžiemi vypadat, vypracuje se cenová kalkulace. Pokud má dům staré balkony, bude provedena jejich demontáž, pak budou osazeny lodžie v krátkém čase. Majitel bytu je omezen jen minimálně. Nakonec se lodžie natírají běžnou barvou na fasády. Pak už nic nebrání využít tuto přidanou hodnotu bytu dle svého uvážení.“

Zdroj: www.fimont.cz

susenky

 

Reklama3 dole

Bonton

společenský magazín pro muže, kteří mají rádi luxus, styl a eleganci